RECENZE
ROK SE STATIVEM Manfrotto Befree GT XPRO
Skladný, lehký, bytelný a funkční. To je jen krátký výčet toho, co stativ Befree GT XPRO z dílen Manfrotto nabízí. Po roce jeho intenzivního používání jsem se rozhodl s vámi sdílet své poznatky, zkušenosti a největší výhody tohoto skvělého pomocníka.   
Cestovní
Dlouho jsem hledal stativ, o kterém lze bez jakýchkoli námitek říci, že je cestovní a zároveň ho mohu beze strachu použít v náročném prostředí. Stabilita a tuhost je to, čím se tento stativ vyznačuje. Díky němu se fotoaparát ani nehne a to ani za působení nepříznivého počasí jako je déšť či vítr a při focení dlouhých expozic je nenahraditelný. Jeho karbonová verze váží pouhých 1,76 kg. Je tedy vhodný pro celodenní či dokonce vícedenní výlety, kdy ani nevnímáte, že ho s sebou nesete. Za velikou výhodu považuji i jeho praktickou skladnost. Pokud cestujete do zahraničí letadlem, oceníte, stejně jako já, že ho lze složit tak, že ho můžete převážet v příručním zavazadle. Jeho celkovou kvalitu podtrhuje také fakt, že je vyroben v Itálii a výrobce na něj dává záruku až 10 let.    
Dokonale funkční
Skvělá skladnost mu však nebrání v jeho dokonalé funkčnosti a to ve všech směrech. Aretace je možná ve třech pozicích:  22°, 54° a 89°. Kromě aretace považuji za hlavní přednost výklopný středový sloupek, který je známý hlavně z vyšších řad stativů Manfrotto. Právě díky výklopnému středovému sloupku je možné tento stativ dostat velmi nízko k zemi či nad objekty, kam stativové nohy nedosáhnou. Jelikož často fotím od země je pro mě tato stěžejní možnost nastavení zásadní a velice to oceňuji.
Vytažení všech sekcí nohou je díky šroubovacímu mechanismu rychlé. Nastavení hlavy je velice jednoduché a všechno potřebné k nastavení je umístěné na správném místě. Za rok používání tohoto stativu jsem přišel pouze na jednu jedinou výtku.  Několikrát se mi stalo, že knoflíkem, kterým lze utáhnout hlavu jsem utáhl zároveň i aretaci. To způsobilo, že ačkoli knoflík povolil, hlava se ani nehnula. Co se týče destičky a adaptéru používá se klasická a známá destička od firmy Manfrotto, ale je možné dokoupit adaptér na arca-swiss.
Klady
 + skladnost
 + tuhost a stabilita
+ variabilita
 + výklopná středová tyč
Zápory
 - závit na utažení hlavy
Na závěr
Stativ Befree XPRO mi vyhovuje ve všech ohledech. Kamkoli se vydám, je mým perfektním spolupracovníkem. Na zádech se nepronese a díky úžasné funkci výklopného středového sloupku jej můžu vždy nastavit podle svých potřeb. Jedná o skvělého pomocníka, bez kterého si nedokážu focení, zejména dlouhých expozic, představit. 
Více technických informací o tomto stativu naleznete zde

Další recenze

Back to Top