RECENZE
VFFoto ND 8000x
ND filtry jsou pro mě nepostradatelnou součástí výbavy. Z nepřeberného množství jsem nakonec zakotvil u ND filtrů od značky VFFOTO. Konkrétně u jejich skvělých magnetických filtrů, které jsou z mého pohledu nejlepší na dlouhou expozici. Zároveň jsou skladné a manipulace s nimi je velmi jednoduchá. Novinkou v již značně rozrostlé rodině ND filtrů je filtr ND 8000x
Tak jak je u všech filtrů VFFOTO zvykem, i u tohoto je zárukou špičková výrobní kvalita. Filtr je dodáván v bílé kovové krabičce, která mu zaručuje ochranu, nejen při dopravě k Vám, ale i při Vašich foto výpravách. Filtr tvoří 14 antireflexních vrstev. Kromě nich tzv. nano vrstva, která zajišťuje vysokou odolnost filtru vůči poškrábání, vodě a jinému znečištění a zároveň jednoduché odstranění kapek vody a dalších nečistot.
Proč ND 8000x 
Jednoznačně se jedná o netradiční filtr. Otázkou je, co vedlo VFFOTO k vydání ne tak obvyklého filtru? Hlavním důvodem bylo vyplnit mezeru mezi slabším ND 1000x/2000x a silnějším ND 32000x. Nový ND filtr 8000x prodlužuje čas až o 13ev. Je tedy přesně uprostřed mezi ND1000x/2000x, který čas prodlužuje o 11ev a ND 32000x, kde prodloužení času odpovídá 15ev.  Pro mě to je z jejich strany logický krok, který jsem s radostí uvítal. Hlavním důvodem je především to, že tento filtr je nejlepší použít v situaci, kdy slabší protáhne čas málo a u silnějšího je čas už příliš dlouhý. Než jsem si mohl vyzkoušet nový filtr ND 8000x, byl jsem nucen ke kompromisům, které způsobovaly, že kvalita výsledné fotografie nebyla taková, jakou bych si představoval.
Vhodný je jak k focení krajiny, tak i architektury. Nejvíce se hodí při focení zlaté nebo modré hodinky. V této době se světlo rychle mění a stává se, že se silným ND32000x je čas již příliš dlouhý. Například když fotíte krajinu a pohyb mraků je příliš rychlý, je nový filtr ND 8000x nejlepší volbou. V případě, že je čas příliš dlouhý, dochází k tomu, že mraky splynou a fotografie již nemá žádoucí efekt. Při použití slabšího filtru zase dochází k nedostatečnému rozhýbání mraků a fotografie působí příliš staticky. ND 8000x nabízí v tomto případě optimální čas a zajišťuje dynamický efekt. Dále je možné jej použít pro rozmazání vody, lidí nebo i dopravních prostředků ve městech a všude tam, kde není vhodné použít jeho slabší nebo silnější variantu. 
Srovnání fotografie vyfocené bez filtru a s filtrem VFFOTO ND8000x
Srovnání fotografie vyfocené bez filtru a s filtrem VFFOTO ND8000x 
Na závěr
Jsem velice rád, že značka VFFOTO s tímto neobvyklým filtrem přišla na trh.  Tento filtr se vyznačuje skvělým technickým provedením, snadnou manipulací a skladností. VFFOTO touto novinkou krásně doplňuje svou kolekci ND filtrů a rozšiřuje tak fotografické možnosti. Díky novému filtru ND 8000x již kompromisy dělat nemusím.
Pro více technických informací navštivte www.vffoto.com případně přímo odkaz na filtr ND8000x

Další recenze

Back to Top