RECENZE
VFFOTO SYSTÉM PRO ŠIROKOÚHLÉ OBJEKTIVY
Před nedávnem VFFOTO představilo nové příslušenství pro své magnetické filtry, a to v podobě magnetické redukce a sluneční clony. Jako velký fanoušek širokých ohnisek a ND filtrů jsem měl od této novinky velké očekávání a těšil jsem se, až ji budu moct vyzkoušet v praxi.
Z čeho se nový systém skládá
Nový systém je jednoduchý a skládá se pouze ze dvou dílů navíc. Místo klasického magnetického držáku se použije magnetický step up ring, který je nutné zvolit ve správné šíři. Po můj objektiv, který má 72mm závit používám step up ring 72 -> 82mm. Mohu tak používat 82mm magnetické filtry. Správnou velikost, tak aby objektiv ani při 15mm přepočtu na full frame nevinětoval, je možné najít na stránkách VFFOTO.
Další součást systému je také clona, která je na míru vyrobená pro redukční kroužek (step-up ring). Kvůli rozšíření konce objektivu nasazeným redukčním kroužkem, již není možné použít originální clonu. VFFOTO však nabízí svou clonu, kterou lze nasadit na magnetický step up ring, a tak fotograf nepřichází o možnost clonu použít. Jako třetí část této sestavy jsou samotné filtry, které se pořizují ve velikosti konce step up ringu. Poslední a neméně důležitou částí je krytka ve velikosti step up ringu, která se na něj nebo na filtr nacvakne v případě, že zrovna nefotím.  
•    magnetický step up ring
•    magnetický filtr
•    sluneční clona
•    krytka objektivu v rozměru step up ringu
Jak to celé funguje
Vyzdvihl bych jednoduchost a zároveň skvělou funkčnost tohoto systému. Výborně doplňuje intuitivní magnetický systém a dělá z něj nepostradatelného pomocníka. Díky němu lze bez starostí fotit na širokých ohniscích. Manipulace je velmi jednoduchá, a tudíž mě v průběhu focení nijak neomezovala a mohl jsem fotit tak, jak jsem zvyklý. Nová clona je skvělý doplněk a nyní ji lze jednoduše upevnit na step up ring a magnetické filtry pak můžu nacvaknout na magnety bez potřeby clonu sundávat. Zároveň díky šikovným drážkám lze filtry pohodlně sejmout z objektivu, a to dokonce i s rukavicemi.  
Všechny fotografie jsou pořízené společně s novým systém na objektiv Fujifilm 10-24. Použity byly magnetické filtry ND32000x a ND8000x v kombinaci s CPL.
Na závěr
I přesto, že mi menší vinětace ve fotkách nevadí a lze ji do určité míry odstranit v postprodukci, tak mít možnost ji zcela eliminovat jsem uvítal a za mě je to o krok méně při následné úpravě. Díky tomu ušetřím čas a zároveň nedochází k degradaci výsledné kvality fotografie. Pro více technických informací ohledně využití filtrů na tomto systému doporučuji navštívit článek na stránkách VFFOTO
Děkuji firmě VFFOTO za další skvělý produkt, který bude v mém batohu už nastálo doplňovat mé ostatní foto vybavení. 

Další recenze

Back to Top